Naše zgodbe

Odgovor je 42 ali svet neskončnih priložnosti

07. 01. 2020 Digitalizacija

Kot odgovor na vprašanje o vesolju, življenju in sploh vsem je v Štoparskem vodniku po galaksiji umetna inteligenca (super računalnik) navedla čudežno število 42 (k temu številu se še vrnemo). Umetna inteligenca nam lahko služi na mnogo področjih, saj rešuje naloge bolj učinkovito: zagotovimo lahko boljše zdravljenje v bolnišnicah, optimiziramo promet v mestih, izboljšamo procese v podjetjih, izboljšamo varnost … Priložnosti so tako rekoč neskončne.

Kakšna bo pametna tovarna prihodnosti?



Prvi mednarodni  center za UI bo v Sloveniji

Raziskave o tem, ali se lahko ustvari sistem, ki se bo obnašal inteligentno, se učil in spreminjal delovanje na podlagi zbranih informacij in izkušenj, potekajo že od nastanka prvih računalnikov. Slovenija ima dolgo zgodovino raziskav umetne inteligence. Na Institutu »Jožef Stefan« so pričeli z raziskavami UI že v začetku 70-ih let prejšnjega stoletja, letos pa bo Slovenija pod okriljem Unesca (IRCAI) ustanovila prvi Mednarodni raziskovalni center za umetno inteligenco. Center bo zagotavljal odprto in pregledno okolje za raziskovanje umetne inteligence in javnopolitično podporo pri pripravi usmeritev in akcijskih načrtov na področju UI.

Ko življenje kroji algoritem

Umetna inteligenca je že del našega vsakdana. Tega se niti ne zavedamo, a naše življenje na vsakem koraku že krojijo algoritmi. Najdemo jih v domovih, avtomobilih, pametnih telefonih. Programi pomagajo zdravnikom pri postavljanju diagnoz, odločajo o nakupih in prodajah na borzi, odkrivajo finančne goljufije in goljufije v zavarovalništvu, celo pomagajo sodnikom pri sprejemanju odločitev. Ko nakupujemo na spletu, nam algoritmi ponujajo izdelke, ki bi nas morebiti zanimali. In velikokrat imajo prav.

Prihodnost proizvodnje je tudi naša prihodnost

V Kolektorju se zelo dobro zavedamo, da umetna inteligenca kroji tudi prihodnost proizvodnih podjetij

 

Devet ključnih razvojnih projektov poslovne divizije Kolektor Digital

 

Trenutno je v njej več kot 70 mladih in zagnanih strokovnjakov z različnih področij – od umetne inteligence, robotike, senzorike, navidezne resničnosti in simulacijskih tehnologij do ekonomistov in marketinških poznavalcev, ki so osredotočeni na devet ključnih razvojnih projektov, s katerimi omogočamo rast in prehod v humano visokotehnološko družbo.

 

Odgovor je 42. Kakšno pa je vprašanje?

Se soočate z izzivi pri digitalizaciji lastnih proizvodnih procesov? Oglasite se pri nas, kjer vam z veseljem povemo, kako smo se digitalne transformacije lotili mi in kako učinkoviti smo pri tem. Skupaj lahko ugotovimo, kako vam lahko pomagamo.

 

 

Ne spreglej

Viri

  • https://sl.wikipedia.org/wiki/Umetna_inteligenca_v_Sloveniji (3. 12. 2019)
  • https://www.gov.si/novice/2019-10-29-drzavni-sekretar-gregor-strojin-vodil-stranski-dogodek-umetna-inteligenca-tehnologija-v-sluzbi-clovestva-vzpostavljanje-pravnih-standardov-v-okviru-74-zasedanja-generalne-skupscine-zdruzenih-narodov/ (3. 12. 2019)
  • https://www.gov.si/novice/v-sloveniji-bo-nastal-mednarodni-raziskovalni-center-za-umetno-inteligenco-pod-okriljem-unesco/ (3. 12. 2019)
Delite na socialnih omrežjih:

Naročite se na e-novice